A Tudósok lemeze az abszurd jegyében

Az abszurd helyzetek hatják át a Tudósok zenekar új stúdióalbumát. A drMáriás által vezetett népszerű dzsessz-avantgárd-punkrock formáció az Éljen a Petőfi Rádió! című anyagot nemrég jelentette meg.

A Tudósok a magyar underground legpatinásabb ékköve, amely csaknem három évtizedes fennállása során számtalanszor újult meg érintve, átalakítva, hasznosítva, újraértelmezve a punk, a dzsessz, a funk, a pop, a dadaista színház, a költészeti performansz, a fekete színház és egyéb műfajokat, felállásban a duótól a nagyzenekarig.

Az 1986-ban a Vajdaságban alakult és hosszú éveken át trióban játszott Tudósokhoz 2012-ben csatlakozott Tövisházi Ambrus, az Amorf Ördögök és az Erik Sumo Band egykori, a Péterfy Bori & Love Band jelenlegi vezetője, billentyűs, elektronikai felelős, producer.

"Az undergroundból, a dzsesszből, az art-rockból fakadó Tudósok-attitűdöt, amiben a ritmusszekció, Endrei Dávid basszusgitáros és Jeli Gergely dobos a funkot és a drum & basst képviseli, én a költői szövegeket, fúvósként az improvizációt, Ambrus nagyon jól egészíti ki sajátos zenei világával, kicsit poposabb rálátásával" - mondta drMáriás.

 

 

Az új felállásban a tavaly megjelent A legszebb szerelmes dalok volt az első lemez. Az Éljen a Petőfi Rádió! című új anyagon az éneklő, alt szaxofonon és trombitán játszó frontember a pénz, a szerelem, a horror, az emberi butaság történeteit meséli el, feltűnik egy koncerten Hitler és Sztálin, de hallhatunk sztorit a spenótfőzelékké változtatott férfiről és szerepel egy "önmeghatározó" dal is, amelyből kiderül, hogy minden zene közül a Tudósoké a legjobb. A zene pedig hol funkos, hol punkos, hol dzsesszes, de mindenképpen kísérleti.

Tracklist

1. Buta 03:17
2. Jaj de szép ez a nap 03:52
3. Kiscica ugrál az ágyon 03:13
4. Milyen zenét hallgassak 03:41
5. Gyönyörű nők 03:30
6. Nincs meg a pénzem 03:52
7. Nem tudom mennyire vagyok jó tanár 02:30
8. Kérlek ne 03:00
9. Sztálin és Hitler 05:09
10. Adjál tüzet 03:05
11. Karcsi a világ körül 05:40

A Tudósoknak Budapest mellett Londonban, Moszkvában és Ljubljanában is kiadták egy-egy lemezét, felléptek például a New York-i Knitting Factoryban, az amszterdami Paradisóban, a moszkvai Domban, a berlini Supamollyban, a londoni Bull’n’Gate-ben, a párizsi Instants Chavirésben a ljubljanai Cankarjev Domban is.

A csapat története a festőként és íróként is alkotó drMáriás Nem élhetek Milosevic nélkül című, 2011-ben megjelent kötetében olvasható.

ATEMPO.sk / MTI