Bőséges program az idei Jurtanapok fesztiválon

Alsószeli Jurtanapok

Családi programoké lesz a főszerep az egyik legnagyobb felvidéki magyar hagyományőrző rendezvényen, a 14. Alsószeli Jurtanapok Kulturális Fesztiválon és Nyári Szabadegyetemen, amelyet az idén június 29. és július 1. között a mátyusföldi Alsószeliben rendeznek meg.

Tirinda Katalin, a rendezvény programszervezője elmondta: idén a családokra és így a családi programokra próbáltak összpontosítani. "Azt szerettük volna, hogy a nyolcvanéves dédmama és a kétéves dédunoka is jól érezze magát" - mutatott rá.

A háromnapos rendezvényen néptánc és népzenei előadók egész sora mellett táncház, bábszínház, kézműves bemutatók, kiállítások, gyerekfoglalkozások, lovas programok várják a látogatókat, a legkisebbeknek pedig egy különálló, sokrétű programot felvonultató gyermekudvart is készítettek.

A szabadegyetem keretében történelmi témájú, a magyar őstörténettel, illetve a családdal, a gyermekneveléssel foglalkozó előadások hangzanak el. Nagy hangsúlyt helyeznek az ősi magyar harcmodor megjelenítésére is: szombaton Kassai Lajos tart lovasíjász-bemutatót, valamint lesznek lovagi tornák, harcbemutatók, íjászfoglalkozások is.

Az első napon egyebek mellett a Besh o droM lép fel, a fesztivál második napján a felvidéki Estendon zenekar és Deák Bill Gyula ad koncertet, a Jurtanapok harmadik, utolsó napjának programját pedig a Bicskás zenekar és az Aurevoir koncertje zárja.

 

 

Részletes program

Június 29. (péntek)

15.30 A gyermekudvar megnyitása, a szalmavár bevétele
16.00 Gőgös Gúnár Gedeon – Csemete Bábszínház
17.30 A Jurtanapok hivatalos megnyitója, a törzsi zászló felvonása – Francisti Erzsébet, Francisti László, a Jurtanapok főszervezője és Kovács Lajos, Alsószeli polgármestere
17.45 A somorjai Csali Gyermek Néptáncegyüttes (A Fölszállott a páva tehetségkutató győztese 2016-ban), az alsószeli Apróvarsás, Kisvarsás és a felsőszeli Bicskás zenekar műsora
19.00 Récsei Noémi televíziós és rádiós műsorvezető (RTVS) beszélgető estje a nagyjurtában „A meseolvasás lélektana, avagy a mese funkciója kisgyermekkorban” – beszélgetőpartnerek: Bosák Tünde gyermekpszichológus, Petres Csizmadia Gabriella egyetemi oktató
19.00 Az Agyagbanda együttes a vadászházban – zene és táncház
20.00 Kiállításmegnyitó a buszmegálló termében – Kiállítás Vicena Gabriella és tanítványa mandaláiból, az Hagyományos alsószeli receptek könyv bemutatósarka
20.30 A Besh'o'droM zenekar koncertje
22.10 Tűzugrás – Angyal Réka és Vermes Balázs

 

Június 30. (szombat)

12.00 Gyülekező
12.30 Felvonulás a Lapostól a Millenniumi Emlékműhöz
13.00 Műsor a vásártéren – Hórihorgas Mulattatók
14.00 Gyermekdélután a Hórihorgas Mulattatókkal – Gólyalábas lovagi torna
15.00 Előadás a nagyjurtában – Sudár Balázs (MTA) őstörténeti előadása – „Magyar szállásterületek a Kárpátoktól keletre“
15.00 Gyerekjóga a Ringató jurtában Szabó Tímea és Seres Csilla vezetésével (3 év felettieknek)
16.00 Lovasíjász bemutatók a 907-es pozsonyi csata emlékére – Kassai Lajos, Vermes törzs, Sereghy törzs
17.30 Előadás a nagyjurtában – Kassai Lajos lovasíjász
17.30 Ringató foglakozás Berky Angelikával a Ringató jurtában
17.30 Az Agyagbanda együttes a vadászházban - zene és táncház
19.00 Az Estendøn zenekar koncertje
21.00 Deák Bill Gyula koncertje
23.00 - 03.00 Esti vigadalom a ZSEB együttessel

 

Július 1. (vasárnap)

10.00 Ökumenikus Istentisztelet
12.30 Hétpróba – ügyességi vetélkedő gyerekeknek
13.30 „Magyarok fényes csillaga…Mátyás király…” – Kóka Rozália pódium műsora a helyi evangélikus templomban
14.30 Gyerektáncház a Hárompatakkal a kisszínpadnál
15.45 Az Alsószeli Magyar Dalkör, a Kisvarsás csengő hangú lányai és a Bendő zenekar közös műsora a kisszínpadon
16.45 Ringató foglalkozás Deák Erikával a Ringató jurtában
16.45 Lovagi torna az 1849-es peredi (elővéri) csata emlékére – Šemík lovasiskola (Řicmanice), Vermes törzs
18.15 A Bicskás zenekar koncertje
19.30 Előadás a nagyjurtában: Géczy Gábor: „Mert az élet él, és élni akar…” - Gondolatok a magyarság újraszületéséről
20.45 A nyereményjáték fődíjának sorsolása, zárszó és a törzsi zászló levonása – Berényi József, a Jurtanapok védnöke és Francisti László, a Jurtanapok főszervezője
21.00 Az Aurevoir zenekar koncertje

 

Állandó programok

Jurtanapi nyereményjáték – sorsolás vasárnap este
Zene és táncház különböző helyszíneken – Agyagbanda Együttes

Kiállítások

Kiállítás Vicena Gabriella és tanítványa mandaláiból a buszmegállóban
A Hagyományos alsószeli receptek című könyv bemutatósarka és árusítása a buszmegállóban
Kisállat-kiállítás – Szlovák Kisállattenyésztők Felsőszeli Alapszervezete
A Nimród Vadászegyesület kiállítása a vadászházban

Képzőművészeti alkotóműhely

Gyógyító jurta

Dubai László és csapata

Borudvar

Víno Helen – Negyed
Molnár Kézműves Borászat – Nádszeg
Mátyás Pince – Kisújfalu
Vezekényi Vinotéka – a Terra Hungarica borklub Felvidéki képviselője – Igaz borok Európa szívéből – Természethű, autentikus borok gazdag kínálata
Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet – Villány

Kávé- és teaház - Vén Diófa Vendéglő – Vezekény

Gyermekudvar

Attrakció – népi játékok
Ringató jurta
kézműves foglalkozások
72. sz. Szent Lőrinc Cserkészcsapat Felsőszeli
szalmavár, végtelen festővászon, játékok, vetélkedők

Kézművesek utcája
Íjászat, lovaglás, kocsikázás
Faloda, Hörpintő, Serelde, Kemence

ATEMPO.sk