2019. május 10-e és 12-e között kerül megrendezésre a IX. Forgórózsa Fesztivál és VII. Népművészeti Ki-Mit-Tud Tatabányán, a Vértes Agorájában és környékén.
A Forgórózsa Fesztiválok célja, hogy a Kárpát-medencében élő magyarság archaikus népi kultúráját bemutassa, minden évben más-más tájegységet kiemelve.
A korábban egy napos, mára három napossá fejlődött fesztivál legfontosabb programja, hogy az adott tájegységből meghívott idős hagyományőrzőkkel találkozhassanak az érdeklődők, megtekinthessék műsorukat, a még élő hagyományaikat, népviseletüket, közvetlen környezetükből bemutatásra kerülő, féltve őrzött népművészetüket.
Színes program és számos fellépő várja a kedves érdeklődőket.
Progarm
Május 10. (péntek) - „0.”nap
11.00 - 20.00 „Flashmobok” a városban
17.00 Fotókiállítás
18.00 „Népdalstaféta”
Május 11. (szombat) - „1.”nap
09.00 - 10.30 Helyet, helyet, nekünk is - Óvodások népi játék fesztiválja /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
09.30 - 12.00 „Karéjos” felnőtt és szenior néptánc találkozó /Agora színházterem/
09.30 - 12.00 és 14.30 - 17.00 Népművészeti KI-MIT-TUD népzenei, népi énekes és népmese produkcióinak zsűrizése /Balett terem/
10.00 - 18.00 Boszorkányudvar /Kis tér az Iparkamara előtt/
Jósda és gyógymasszázs
Fűben-fában orvosság - Gyógynövények és társaik
11.00 - 13.00 Fúvószenekarok megyei találkozója /Kisszínpad az Erkel Zeneiskola előtt/
13.00 - 14.00 Korpás Éva gyermek népzenei koncertje /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
13.00 - 14.30 „Örökség Gyermek és Ifjúsági Néptánc Fesztivál” és szólótánc verseny /Agora színházterem/
14.00 „Ízelítő”, Pünkösdi Rózsa, vajdaszentiványi és őcsényi hagyományőrzők /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
15.00 - 16.15 „Csókos asszony” - a Szekérszínház előadása /Körpavilonban az Agora Kávézó előtt/
Programok a Táncház napjához kapcsolódóan:
16.15 „Nagy-Magyarország nemzetiségei” - Budatelki román hagyományőrző táncosok és zenészek műsora /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
16.45 Hagyományőrzők felvonulása /OTP-től az Agoráig/
17.00 - 18.30 A vajdaszentiványi, budatelki, őcsényi hagyományőrzők műsora /Agora színházterem/
Közreműködik: a Csurgó zenekar, Horváth Elek és zenekara, Budatelki zenekar
19.00 - 19.30 Eredményhirdetés /Agora színházterem/
Az Örökség Gyermek és Ifjúsági Néptánc Fesztivál, a Karéjos Felnőtt és Szenior Néptánctalálkozó valamint a VII. Forgórózsa Népművészeti KI-MIT-TUD ünnepélyes eredményhirdetése
19.30 - 20.00 Cserszömörcze zenekar táncháza /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
20.00 - 21.00 - Táncház és tánctanítás a vajdaszentiványi, őcsényi, budatelki hagyományőrzőkkel /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
Kísérnek: Góbé zenekar, Horváth Elek és zenekara, Csurgó zenekar, Budatelki zenekar
21.00 - 22.00 Góbé koncert /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
22.30 Táncház hajnalig a Góbé zenekarral
Május 12. (vasárnap) - „2.”nap
09.00 - 11.00 A tatabányai Erkel Zeneiskola, Sárberki iskola néptánc, népi ének hallgatóinak gálaműsora /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
10.00 - 18.00 Digitális múzeum - A Hagyományok Háza látványkiállítása /Jurtasátor - az Iparkamara előtt/
11.00 - 12.00 Forgórózsa Gála /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
A tatabányai Forgórózsa Népművészeti Központ néptánc, népi ének és népzene tanszakos hallgatóinak gálaműsora
12.00 - 12.45 Szélkakas gólyalábasok - Vásári komédia /Kisszínpad az Erkel Zeneiskola előtt/
12.45 - 14.00 „Csókos asszony” - a Szekérszínház előadása /Körpavilon az Agora kávézó előtt/
14.00 - 15.00 A 100 Tagú Cigányzenekar Sztárzenekarának koncertje /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
15.00 - 15.45 Népművészeti divatbemutató /Agora színházterem/
Auróra FolkGlamour divattervező stúdió performansza
Kísér: a Góbé zenekar
15.45 - 16.45 Palya Bea gyermek és családi koncertje /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
16.45 - 18.00 „Csókos asszony” - a Szekérszínház előadása /Körpavilon az Agora kávézó előtt/
18.00 - 19.15 Ferenczi György és a Rackajam valamint Szalonna és Bandája közös koncertje - Szerelmek szerelme /Agora előtti szabadtéri színpad és rendezvénysátor/
Állandó programok (szombaton és vasárnap):
A nagyszínpadon egész nap: táncos, zenés programok, népi komédiák
XIX. század eleji csárda
Kézműves kirakodó vásár
Boszorkányudvar
Századeleji „Vurstli”
A Szekérszínház Társulat előadásai
„Gyermek-kert”
„Élményvár”
Hungarikum-udvar
Forgórózsa stand
Őcsényi és vajdaszentiványi tisztaszobák
„Digitális múzeum”
ATEMPO.sk