Tegnap is ma mentem haza - Berecz András és Szabó Dániel online

2021. május 27-én, csütörtökön 20.00 órakor az Altalena estek vendége Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő, folklórkutató és előadóművész, aki ezúttal Szabó Dániel cimbalomművésszel lép közösen színpadra.

 

Bár a Telkiből, egy családi ház nappalijából közvetített Altalena-estek többségén klasszikus szóló- és kamarakoncerteket hallhatunk, a programok között időről időre népzenei műsorok is helyet kapnak. A Berecz család tagjai 2017 óta visszatérő vendégei az Altalena eseményeknek. Estjükön egy nappali szoba közönségének szívét töltik meg énekhanggal, mesével és muzsikával.

Berecz András az első dalokat édesanyjától tanulta. Megalapította az Ökrös és az Egyszólam együttest, és énekesként hamarosan igen népszerűvé vált. Szabó Dániel koncertezik szólistaként és zenekarral egyaránt, játszik népzenét, klasszikus zenét és jazzt, tanít, és énekel. Doktori címét tavaly, a Zeneakadémián szerezte népi cimbalom szakon.

 

ITT NÉZD ONLINE

 

Berecz András

1957-ben Budapesten születtem. Az első dalokat édesanyámtól tanultam, aki a híres kunhegyesi táncos, tréfafa és nótafa, Tanka Gábor lányaként sok ilyet tudott. Erdélyben, Moldvában, Felvidéken, Somogyban, Nagykunságban, Nyírségben… dalokat, meséket, tréfákat gyűjtögetek. Életem különféle vargabetűi, hajtűkanyarszerű fordulatai után, melyek során rakodó segédmunkás, erdőművelő, útkarbantartó is voltam, hajszolt embertársaim örömét keresgélő énekes, mesemondó lettem. Óvodásoktól nyugdíjasokig, nevelőintézettől parókiáig mindenféle rendű és rangú ember “használ”- hazám az elszakadt részekkel, és a diaspóra is. Kedves dalaim és meséim a honát kereső és a nagyon szerelmes ember hallomásai, látomásai. Felnőttekhez szólnak inkább. Sok lemezt, kazettát, CD-t, rádió- és televízió felvételeket készítettem itthon, Európában, USA-ban és Kanadában is. Tanítottam magyar népzenét Kalotaszentkirályon, Jobbágytelkén, Sopronban, a torontoi York egyetemen, kanadai, amerikai nyári zenei táborokban, Hollandiában magánkurzusokon. Mesét mondtam tolmácsok segítségével kanadai, észt, francia, holland, olasz, egyiptomi közönségnek is. Műfordítással is foglalkozom. Csuvas és román népköltészetet ültettem át magyar nyelvre. 2016-tól színházi előadásban, a Vidnyánszky Attila rendezte Csíksomlyói passióban is részt veszek. Az ebben szereplő dalok, mesék a magam feldolgozásai, szerzeményei. Szintén 2014-től a Nemzeti Színházban rendszeresen tartok előadást. A Shakespeare művek színház-képe, és az udvari bolond figurája a színházi munkából fakadóan foglalkoztat. Ebből született Isten bolondja c. műsorom. Legutóbb, 2018-tól görög mitológiából, Arisztotelész zenefilozófiájából és a görög népművészetből állítottam össze egy énekes, mesés, táncos műsort Síp és lant címmel.

 

P. Szabó Dániel cimbalomművész, népdalénekes, zenetanár, a Népművészet Ifjú Mestere. 1982-ben született Székesfehérváron. Zenei tanulmányait 1989-ben kezdte a székesfehérvári Hermann László Zeneiskolában. Első tanára Petrovics Tamás volt, aki a klasszikus zenei előtanulmányokat követően a magyar népzene alapjaival is megismertette. 1990-től zongorát, 1993-tól pedig népdaléneket tanult Vakler Annától. Az 1996-ban és 1999-ben megrendezett I. és II. Országos Népzenei Versenyen, Gödöllőn kiemelt nívó díjban részesült.

2001-2004 között tanulmányait a váci Pikéthy Tibor Zenekonzervatóriumban folytatta, melynek cimbalom, népdal és magánének kurzusait dicsérettel végezte el. Váci cimbalomtanárai közül Balogh Kálmán egyedi oktatói technikájával egy számára merőben új, az eddigieknél sokkal szélesebb spektrumú látásmóddal gazdagította, csiszolta hangszertudását, Farkas Rózsa pedig nagyban hozzájárult klasszikus zenei műveltségének fejlődéséhez. Váci tanulóévei alatt népdaltanára Papp Ágnes, magánének tanára Rácz Éva voltak, így több énektanártól tanulva a hangképzésnek, énektechnikának több formája is nyitottá vált számára.

2009-ben okleveles etnográfus képesítést szerzett az ELTE BTK néprajz szakán. Szakdolgozata a székelyföldi Küsmöd mente népzenéjének történeti, cigányzenészeinek szociológiai jellegű vizsgálata, saját gyűjtései alapján.

2007 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen újonnan induló népzene tanszak cimbalom szakos hallgatója, tanára továbbra is Balogh Kálmán. Az alapképzés befejezése után 2010-ben népi cimbalom előadóművész diplomát szerzett, 2012 – ben a zenetanári szakképesítést kapott.

2011-ben bekerült a Zeneakadémia 15 legsikeresebb hallgatója közé, melynek eredményeképpen egy tehetségtámogató program keretében egyéb egyéni órákban is részesül.

16 éves kora óta állandó szereplője a népzenei mozgalomnak, számos népzenei kiadvány közreműködője. Tagja volt a Folkestra zenekarnak (world music), mely 2002-ben a Portugál című film betétdaláért Emerton Díjban részesült. Dolgozott együtt Palya Beával, Nikola Parovval, Kiss Ferenc zeneszerzővel. 2007-ben jelent meg első önálló lemeze Egetverő címmel.

Jelenleg a Honvéd Táncszínház zenekarának, a Gázsa zenekarnak a cimbalmosa, akivel 2004, 2005 és 2008-ban amerikai koncertkörúton vett részt. Ezenkívül tagja a Szeret zenekarnak (népzene), illetve közreműködője Berecz András ének- és mesemondó koncertjeinek és lemezeinek.

ATEMPO.sk