„Mindebben segít az erős hit, amely végig kísér a pályámon” - 80 éves Boráros Imre Kossuth-díjas színművész

Ma ünnepli 80. születésnapját Boráros Imre Kossuth-díjas szlovákiai magyar színművész, a Komáromi Jókai Színház örökös tagja.

Boráros Imre Vereknyén (Pozsony városrésze) született 1944. február 28-án. Középiskolába szülővárosában járt, 1963-ban érettségizett, majd egy évig a pozsonyi Szépművészeti Akadémia színészhallgatója volt.

Boráros Imre: „Álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen isteni ajándék érhet még”

„1965. augusztus 29-én kerültem a komáromi Magyar Területi Színházhoz. Addig újságból ismertem a komáromi színészeket, mindent elolvastam róluk, több előadásukat láttam Pozsonyban. Nagy varázsa volt, amikor közelről is találkozhattam velük. Sok mindent lehetett tőlük tanulni.” - mondta interjúnkban Boráros Imre.

 

 

1972-től 1977-ig a kassai Thália Színpadhoz szerződött. 1977-ben visszatért a komáromi Magyar Területi Színház társulatához és jogutódjának, a Komáromi Jókai Színháznak is tagjai maradt. 2013-ban alapította meg saját színházát, Boráros Imre Színház néven.

Vendégszerepelt többek között a Soproni Petőfi Színházban, a székesfehérvári Vörösmarty Színházban, ahol Tarpataky bárót alakította Zerkovicz Béla: Csókos asszony című operettjében. Ugyancsak ebben a szerepben játszott a Miskolci Nemzeti Színházban. A József Attila Színházban Shakespeare: Makrancos hölgy című darabjában, valamint Szigligeti Ede: Liliomfi című művében játszott, Szilvai professzort alakította.

 

 

Külföldön játszott az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, Svédországban, Ausztriában, Hollandiában, Törökországban és Ausztráliában.

Számos hangjáték mellett több magyar, szlovák, cseh és olasz film szereplője.

Anyám, az álmok nem hazudnak – Boráros Imre és Tarics Péter Petőfiről, Petőfitől (+FOTÓK)

Munkásságát számos díjjal ismerték el. A Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválján elnyerte a legjobb férfi alakítás díját (1990, 1996), 2004-ben a Szlovák Köztársaság ezüstplakettjét és a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét is megkapta. 2012-ben a Világ Magyarságáért művészeti díjban, 2014-ben Kossuth-díjban, 2019-ben „Hit és hűség - Sinkovits Imre emlékezete” díjban részesült. 2020-ban a Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválján életműdíjat vehetett át.

 

 

Roni, ATEMPO.sk
Fotó: Bárány János

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM