Miért éppen január 8-ától számítják születésnapjukat? Mi történt a tagokkal 15 év alatt? Beszélnek-e még arról, hogy megnyerték a Fölszállott a pávát? Ezekről is faggattuk Iván Andrást, a zenekarvezetőt.
Beszélgetésünk elején kiderült, mindenről egy 2010. január 8-ai újévi látogatás tehet.
„Akkor jött át későbbi nagybőgősünk, Álló István és családja újévi vendégségbe. István gyermekkori barátunk, elkezdtük a tesóimmal faggatni, volna-e kedve megtanulni nagybőgőzni és csatlakozni hozzánk. Belevágott”
– kezdett a történetbe Iván András, majd azzal folytatta, hogy 2010. március 15-én adták első koncertjüket a hagyományos március 15-ei gellei képkiállítás megnyitóján. Nevüket a 8 gellei település egyikéről, Pósfáról kapták, amely az egykori Posfalua és Pósafa alakból Pósfára rövidült.
„Még az év tavaszán édesapánk, Iván Lajos, elhívta régi barátját, Sebő Józsefet, a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola tanárát, akivel Nagy Iván etnológus is eljött, hogy meghallgassanak bennünket.
Nagy Iván lelkesedésében azonnal beajánlott bennünket Volner Nagy Melindának, a Dunaág Néptáncműhely vezetőjének és még azon a nyáron Macedóniában muzsikáltunk az együttesnek az ohridi folklórfesztiválon” – részletezte a színházi produkciókban is megfordult népzenész.
OTT VOLTUNK: A Pósfa zenekar húzta a talpalávalót, miközben eltemették a bőgőt
Azóta ezzel a svunggal zenélnek autentikus népzenét. Vendégzenészekkel kiegészülve igyekeznek feleleveníteni a Kárpát-medence egykori vonós cigányzenekarainak zenei világát. Öt éve lemezük is megjelent „Felvidékről szeretettel” címmel. Erről így mesélt riportalanyunk. „Ez az első lemezünk, de készülünk egy következőre, amelyben szeretnénk zeneileg felülmúlni az előzőt és valami jó anyagot letenni az asztalra. A CD-t még a koronavírus-járvány miatti intézkedések előtt sikerült bemutatnunk, a lezárások előtt két nappal, szombaton, a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban” – tudatta.
Lemezbemutatóval ünnepelt a 10 éves Pósfa zenekar (FOTÓK)
A tagok lediplomáztak, munkába álltak, megnősültek az évek során. „Bátyám, Iván Péter, a prímásunk a petrolkémiai iparban dolgozik egy tervezőirodában, felesége újságírónő, öcsém, Iván Zoltán, a klarinétosunk a pénzügyben dolgozik, felesége vállalkozó, Álló István, a nagybőgősünk építész, a felesége orvos, jómagam tanárként dolgozom a dunaszerdahelyi és nagymegyeri művészeti iskolákban, vonós hangszereket és zeneelméletet tanítok, a feleségem pedig a Csallóközi Könyvtárban dogozik, mellette erdőfürdővel és személyiségfejlesztéssel foglalkozik” – sorolta Iván András.
A Pósfa zenekar 2017-ben megnyerte a Fölszállott a páva című televíziós népzenei vetélkedő hangszeres szólisták és zenekarok kategóriáját. Vajon emlékeznek-e még rá a nézők.
„A Fölszállott a páva sokat dobott a népszerűségünkön itthon és a határon túl is. A Pávát követő néhány évben szinte mindenhol leszólítottak bennünket. Ma már inkább a tevékenységünk vagy valamelyik jól sikerült koncertünk révén szólítanak meg, kevesebben hivatkoznak már a Pávára. Ez talán jobban is esik”
– említette a zenekarvezető. Egykor Béhr Márton, a későbbi színművész is cimbalmozott a Pósfában, néhány évvel később őt a magyarországi Gólya Márton követte és Csiba Júlia énekes is csatlakozott hozzájuk.
„Jelenleg pedig Szabó Júlia az énekesnőnk, de gyakran egészülünk ki a koncerteken további énekesekkel, Lakatos Lilivel és Lakatos Áronnal, valamint további zenészbarátokkal. Takács Ádám, aki a budapesti Honvéd Együttes zenekarának másodprímása, nálunk is a prímást segíti ebben a szerepben, illetve Szabó Mátyás, a Gereben zenekar prímása szintén ebben a szerepben látható velünk. Rajtuk kívül két cimbalmos, a dunaszerdahelyi Vontszemű Tamás és egy budapesti barátunk, Kuti Sándor, akik bezárják nálunk ezt az állandó vendég-fogalomkört. Volt már rá példa, hogy kilencen álltunk a színpadon” – sorolta András.
OTT VOLTUNK: Jubilált a Pósfa Zenekar táncházsorozata
Idei évükről szólva, rögtön egy január 11-én, e héten, szombaton sorra kerülő eseményt említett.
„Évnyitó-, és egyben születésnapi táncházat tartunk Gellén, a kultúrházban. 18 órakor kezdődik a gyermektáncház, 20 órától pedig a felnőtt táncház. Most ünnepelünk egyet egy jó táncházzal, azután készülünk a III. Felvidéki Népzenész-találkozóra és annak gálájára, ami február elsején, szombaton este lesz Komáromban, az Egressy Béni Városi Művelődési Központban!”
– zárta beszélgetésünket Iván András, a másfél évtizedét ünneplő gellei Pósfa zenekar vezetője és brácsása.
Bárány János, ATEMPO.sk
Fotó: archívum, Cséfalvay Á. András / ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!