Nyolcadik alkalommal került átadásra a Harmónia - Szlovákiai Magyar Zenei Díj, amelyet idén több változás is érintett. A gálaműsorral egybekötött díjátadónak november 16-án a komáromi Városi Művelődési Központ adott helyet.
A programot a jövőre 40 éves Harmónia-díjas komáromi Concordia Vegyeskar nyitotta meg Stubendek István karnagy vezetésével és Krasznai Gáspár kíséretében. Az est házigazdái ezúttal is Szvrcsek Anita és Jakubecz László voltak.
Az egybegyűlteket Keszegh Béla a város polgármestere köszöntötte
és, ahogy arról már korábban is írtunk, bejelentette, hogy a díjátadónak a jövőben is Komárom ad majd helyet.
A fellépők sorát a trióban felálló dunaszerdahelyi Arizóna folytatta, majd pedig a Fonogram- és Harmónia-díjas Lakatos Róbert nyűgözte le a közönséget.
A számtalan formációban zenélő brácsaművész, aki a Városi Művelődési Központ új igazgatója és a Harmónia-díj kuratóriumának elnöke elmondta, hogy
további változás a díjjal kapcsolatban, hogy évente már csak egy, maximum két művész kapja meg ezt az elismerést.
„Mi mindent megteszünk azért, hogy ez a díj olyan legyen a jövőben, amit minden egyes ember, aki megkapja, a felső polcára tegye.”
Megköszönte a díj elindítóinak, Lábszky Olivérnek és Dobosi Róbertnek az eddigi munkáját és örömmel vette át a stafétabotot ő és a csapata. Céljai között van többek közt, hogy jövőre a közszolgálati TV is élőben sugározza az eseményt.
Ezt követően újra a zenéé volt a főszerep és a ZSEB zenekar, Zsapka Attila és Benko Ákos duója hozta meg a kellő hangulatot az est fénypontjához.
Kihirdették a 2019-es év Harmónia életműdíjasát, aki a Komáromban született, de már Pozsonyban élő Török Ferenc hegedűművész, zenepedagógus lett. A díjat Szalai Szilvia, a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társaságának elnöké adta át.
A díjat meghatódva átvevő zenész megköszönte az elismerést. Szerencsésnek nevezte magát, hogy magyarnak született, hogy Komáromban nevelkedhetett és hogy eljutott a zeneiskolába.
Török Ferenc 1958-ban született Komáromban. A zenélés alapjait is itt, a helyi zeneiskolában sajátította el Dobi Géza hegedűtanár vezetése alatt. 1974-ben felvételt nyert a Pozsonyi Konzervatórium hegedű tanszakára, majd a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán folytatta zenei tanulmányait, mestere Mózsi Aladár volt. Fiatalon tagja lett az egyik legnevesebb szlovákiai kamarazenekarnak, a Moyzes Vonósnégyesnek, amellyel több mint ezer koncertet adtak szerte a világon, olyan neves világhírű vonósnégyesekkel működtek együtt, mint az Amadeus Kvartett, az Alban Berg Kvartett vagy éppen a Smetana és Janáček Kvartett. 1990-től a Komáromi Kamarazenekar művészeti vezetője volt egészen 2015-ig, majd egy ideig a salzburgi Amade Vonóstrió hegedűse volt. 1995-től a Pozsonyi Konzervatórium hegedű és kamarazene tanszakának tanára, 2007-től pedig a pozsonyi Technik Kamarazenekarral is együttműködik. Egyik megalapítója volt a nagysikerű komáromi Nemzetközi Kamarazenei Mesterkurzusnak. Tagja a tavaly alakult Beliczay Kamarazenekarnak is, mely a hazai zenei művészeti élet jeles képviselőit gyűjtötte össze többek közt a Szlovák Filharmónia, a Szlovák Rádió Zenekarának vagy épp a Szlovák Nemzeti Színház zenekarának tagjaiból.
A hazaiak fellépését a Fölszállott a páva kategória győztese, a Pósfa zenekar zárta Csiba Júliával az élen.
Az gála második felében az est sztárvendége Balázs Fecó állt a színpadra, aki hosszú idő után először adott koncertet Komáromban. A legismertebb dalaiból kaptunk egy kis ízelítőt, melyeket szinte kivétel nélkül a közönséggel együtt énekelve adott elő.
EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Zaťko Ervin, Cséfalvay Á. András