59. JÓKAI NAPOK: A változatosság volt az idei kulcsszó – Kavalkád kerekedett Komáromban (+FOTÓK)

Izgalmas volt a kínálat, nyomon követhető a szándék a szórakoztatásra és az elgondolkodtatásra. Egyebek mellett ezeket emelte ki záróbeszédében Hizsnyan Géza színházi szakember, a múlt héten Komáromban zajlott 59. Jókai Napok országos színjátszó fesztivál szakmai zsűrijének elnöke a díjkiosztó ünnepségen mondott beszédében.

A Kultminor Kisebbségi Kulturális Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. – Budapest, Komárom Város és Nyitra Megye Önkormányzata által támogatott patinás fesztivál idei műsora színes és lendületes kavalkáddá sikeredett.

 

RÉVISZ Vidám Színpad

 

A mosolyfakasztásban menő, de esztrádban is extra rétei RÉVISZ Vidám Színpad Rejtő Jenő és Nádasi László három tréfáját fűzte előadássá, Rejtő Jenő-est címmel, Gyurcsi Pomichal Mária rendezésében. A múlt század harmincas-negyvenes éveinek Budapestjén játszódó bohózatok között pedig bepillanthattunk Rejtő Jenő (akit Rajczy Tibor alakított) éltébe és munkásságába is.

 

MEG+s(z)avaztuk Diákszínpad

 

Drámai és aktuális témát mutatott be a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont MEG+s(z)avaztuk Diákszínpadának társulata. Tóth Gábor és Miklós László rendezők színpadi adaptációt készítettek Orwell Állatfarm című regényéből. Jószágország’24 címmel, az intézmény udvarán játszották az előadást. Elképzelt társadalmukban az állatok vették át az ember szerepét, és miután sajátos módszerekkel elűzték a korábbi közellenséget, a nyulakat, az új ellenféllel, a galambokkal is hasonlóan végeznek. A két felvonásos zenés előadás attól volt még nehezebb, hogy a szereplőknek állatokként kellett megjelenniük. Miklós László rendező elmondta, hogy Tóth Gábor rendező már jó ideje rá bízza a jelmezt és a díszletet a MEG-es előadásokban. Az idén kapott egy segédet, Nagy Viktória személyében, aki, ahogy fogalmazott, brutálisan kreatív, nagyon jó ízlése és remek kézügyessége van. A Jószágország’24 érdemelte ki az 59. Jókai Napok megosztott nívódíját. Tóth Gábor és Miklós László a zsűri különdíját kapták Orwell regényének színpadi adaptációjáét. Nagy Viktóriáé lett a Gergely József-díj a legjobb jelmezekért.

 

Füleki Irodalmi KisSZínpad

 

Szvorák Zsuzsa, a Füleki Gimnázium pedagógusa tavaly jelentette be, hogy nem rendezi tovább az Apropó Kisszínpadot. Idénre új csoport alakult, Füleki Irodalmi KisSZínpad néven, amelyet a népszerű rendezőnő korábbi tanítványa, színjátszója, Szókovács Éva angolszakos tanárnő vezet és rendez, Oravecz István Zoltán diákkal, aki Szvorák Zsuzsa osztályába jár, és „Atyám, gyónnék!” címmel színdarabot írt a barátaival. A főszerepet Sonkoly Krisztián alakította. Szókovács Éva társrendező szavai szerint, azért örültek a Jókai Napoknak, mert visszajelzést szerettek volna kapni, hogy jó utat választottak-e az új csoportnak.

 

KGSzT Diákszínpad

 

Amikor a kassai KGSzT Diákszínpad múlt héten, csütörtökön, délután fél négykor, éppen a fesztivál versenyműsorának a félidejében, Bodon Andrea rendezésében, előadta Sławomir Mrożek Rókavadászat című háromnegyed órás egyfelvonásosát az 59. Jókai Napoknak otthont adott komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ színpadán, talán csak sejthették, mekkora díjeső vár rájuk. A Rókát játszó Képes Lóránté lett a legjobb férfi alakítás díja, Poláčik Emma (ex-király) a legígéretesebb fiatal tehetségnek járó Ferenczy Anna-díjat vehette át két nappal később. A társulat pedig az 59. Jókai Napok fődíjával indulhatott haza, Kassára. Emlékezetes előadás volt, utána sok fesztivállakó beszélt a Rókáról. Megtudtuk, alakítója, Képes Lóránt színművésznek készül, közben pedig verseket ír.

 

Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Köre

 

A Blahalouisiana zenekar Túl távol, elég közel slágerének címét választotta előadása címéül a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Köre, akiket N. Tóth Anikó, a Közép-európai Tanulmányok Karának tanára kért fel egy színdarab megírására és betanulására, amelynek témája Petőfi és Madách 200 volt. A nyitrai egyetemisták kreatívan, sok zenével láttak munkához, Csobády Csilla rendezésében. Petőfi Sándort a Kiss Zenészek zenekar vezetője, Csáky Máté, Madách Imrét Mezei Ádám alakította az előadásban, amely a zsűri különdíját kapta a legjobb zenehasználatért és akusztikai kreativitásért.

 

Fókusz Diákszínpad

 

Rajta vagyok címmel érdekes műfajt, vitaszínházat hoztak Komáromba Kuklis Katalin rendező és a dunaszerdahelyi Fókusz Diákszínpad. Előadásuk a telekommunikációról szólt, amelyet végigvezettek az egyes történelmi korokon, az egyes részek között pedig a közönség is elmondhatta véleményét. Ehhez valódi csapatmunka kellett. A társulat kiérdemelte a zsűri különdíját a közösség kreatív alkotómunkájáért.

 

PoSzaTa csoport

 

A versenyműsor hajrájára is maradt izgalom bőven. Diákdrámát játszott diákokról nem csak diákoknak a pozsonyi PoSzaTa csoport egy érdekes időhurokról és emberi kapcsolatról, „Ma, holnap, tegnap” címmel Szénási Levente és Kulich Tibor rendezésében.

 

GIMISz Diákszínpad

 

Majdnem szeretetről, majdnem szerelemről, majdnem életről, majdnem halálról szóltak a komáromi GIMISz Diákszínpad Majdnem című előadásának történetei. Bajkai Csengel Mónika és Hostomský Fanni színművésznő rendezése az 59. Jókai Napok megosztott nívódíját érdemelte ki. A jeleneteket játszó tehetséges színjátszók közül Sebestyén Sára a legjobb női, Pikler Mátyás pedig a legjobb férfi epizódszereplő díjakat kapták.

 

Fabó Tibor és Bárány János

 

Hasonlóan színesek voltak a fesztivál kísérőprogramjai. Portálunk vezető szerkesztője beszélgetett a 60 éves Fabó Tibor Jászai Mari-díjas színművésszel. Előadta „Ásó, kapa, meg a nagy!” című produkcióját a pozsonyi Gurigongo Symposium, amelyet Romankovics Edit rendezett. Boris Vian: Tábornokok uzsonnája című víg katonai tragédiáját, a Komáromi Jókai Színház és a Pozsonyi Színművészeti Egyetem közös produkcióját is megtekinthette a közönség, Gardenö Klaudia rendezésében. És előadták az idei Duna Menti Tavaszon díjazott előadásaikat a Cooltúrázók és Színt Vivők gyermekszínjátszó csoportok (rendezte: Laboda Róbert). A fesztiválklub új helyszínen, az Európa-udvarban található Borozóban felléptek Emmer Péter, a Joulence és a Sétagalopp zenekarok, Hanusz Zoltán és barátai tartottak fergeteges táncházat. Naponta ontotta a friss híreket, beszélgetéseket, recenziókat, információkat a kizárólag a fesztivál belső használatára készült, Visszhang című fesztiválnapilap valaha volt legkreatívabb szerkesztősége, amelynek tagjai: Bakoš Orsolya Virág, Daniš Dorián, Pálfi Károly, Pálinkás Eszter, Radi Barbara, Saláth Richárd grafikai szerkesztő, Riedly Miklós Kristóf, Sovinsky Ákos és e sorok írója voltak.

 

Színt Vivők

 

Az idén a Duna Menti Múzeumban zajló építkezési munkálatok miatt elmaradt Jókai Mór szobrának hagyományos megkoszorúzása.

Jövőre a nagy mesélő születésének 200. évfordulóját ünnepli majd szülővárosa. Talán már ez is elegendő hívó szó lehet, hogy jövőre, a 60. Jókai Napokon, akár kétszer ennyi versenyelőadást is láthasson a közönség. Hizsnyan Géza, a zsűri elnöke is kiemelte a fesztivált lezáró beszédében, ha valamit kívánhatna, az lenne, hogy 2025-ben még többen legyünk a Jókai Napokon.

 

FOTÓK A JÓKAI NAPOKRÓL

01-atempo-jn-kgszt-kassa-fodijasok
02-atempo-jn-hizsnyan-geza
03-atempo-jn-revisz-1
04-atempo-jn-revisz-2
05-atempo-jn-joszagorszag-1
06-atempo-jn-joszagorszag-2
07-atempo-jn-joszagorszag-3
08-atempo-jn-fiksz-fülek-oravecz-istva-zoltan-szokovacs-eva
08-atempo-jn-fiksz-fülek
09-atempo-jn-rokavadaszat-1
10-atempo-jn-rokavadaszat-2
11-atempo-jn-rokavadaszat-3
12-atempo-jn-fabo-tibor
13-atempo-jn-fabo-tibor-2
14-atempo-jn-nyekk-1
15-atempo-jn-nyekk-2
16-atempo-jn-nyekk-3
17-atempo-jn-fokusz-diakszinpad-1
18-atempo-jn-fokusz-diakszinpad-2
19-atempo-JN-poszata
20-atempo-jn-gimisz-1
21-atempo-jn-gimisz-2
22-atempo-jn-gimisz-3
23-atempo-jn-gimisz-4
24-atempo-JN-szakmai-ertekeles
24-atempo-JN-szakmai-ertekeles2
25-atempo-jn-aso-kapa-meg-a-nagy
26-atempo-jn-tabornokok-uzsonnaja
27-atempo-jn-coolturazok
28-atempo-jn-szint-vivok
29-atempo-jn-fesztiválklub-borozo
30-atempo-jn-a gyoztes csapat

Bárány János, ATEMPO.sk
Fotó: Pálinkás Eszter – My Neverland photgraphy