Budapesten a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Ötpacsirta utcai épületében található az immár 50 éves Zenei gyűjtemény. Míg az 1964-es induláskor mintegy 2 ezer könyvet és 8 ezer kottát tartalmazott, addig ma több mint 26 ezer könyv, 53 ezer kotta, továbbá csaknem 20 ezer CD és 1400 DVD tartozik hozzá.
A zenei gyűjteményt - Budapest első nyilvános zenei könyvtáraként - a Kodály-tanítvány Bárdos Lajos zeneszerző, zenetudós adta át 1964. május végén a belvárosi Fehérhajó utcában, mestere jelenlétében.
A "Fehérhajótól az Ötpacsirtáig" nagy utat járt meg a zenei könyvtár. Ma csaknem 6 ezer regisztrált olvasója, napi több mint 200 látogatója 53 féle magyar és nemzetközi periodikából válogathat. A gyűjtemény látogatói között vannak egyszerű zeneszeretők, az alap- és középfokú zenei oktatásban résztvevő diákok, egyetemi oktatók és hallgatók, szakírók, kutatók, aktív muzsikusok és énekesek. A gyűjtemény a könyvtárközi kölcsönzés révén országos szerepet is betölt.
Az elmúlt évek fejlesztései közül kiemelkedő volt a TÁMOP-program keretében megvalósult Népzenetárat, amely a Föld népeinek zenéit mutatja be rendszerezetten, közérthető formában. A fejlesztések egy másik ágát jelenti a folyamatosan haladó digitalizálás.
A zenei könyvtár a kezdetektől nagy figyelmet fordít a kultúraközvetítése és ismeretterjesztésre, ennek jegyében gyakran rendeznek zene- és tánctörténeti eladásokat, vetélkedőket, kiállításokat és olykor hangversenyeket is befogadnak.
ATEMPO.sk
forrás: MTI
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!