A balatonfüredi Anna-bál mindig is az ország legelőkelőbb báljai közé tartozott, ahol a magyarok legjelesebb művészei, közéleti szereplői nyaranként találkoztak. 2013-tól az Anna-bál kísérő rendezvényei közé tartozik a Kárpát-medencei prímásverseny is, ahová várják a felvidéki jelentkezőket is.
Balatonfüred Város Önkormányzata, a Hagyományok Háza és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke a 2014-ben megrendezendő Anna-bál kísérő rendezvényeként prímásversenyt hirdet hagyományos magyar népzenét játszó hegedűsök számára. Pályázhat minden, a táncházmozgalomban tevékenykedő, illetve az autentikus magyar népzenei hagyományt ápoló hegedűs, aki a verseny napjáig betöltötte a 16., de még nem töltötte be a 35. életévét. A népies műzenét vagy népzenei feldolgozásokat játszó pályázók jelentkezését nem áll módukban fogadni.
A nyilvános színpadi versenyt a balatonfüredi Anna-bál előtti héten, a keddi és a szerdai napokon tartjuk. A zsűri tagjai a magyar népzene elismert szakemberei, illetve a magyarországi népzenei mozgalom kiemelkedő prímásai. A versenyen minden prímásnak két versenyszámot kell előadnia, egy kötelezőt és egy szabadon választottat, egyenként 5-5 perc időtartamban.
A kötelező versenyszámban a versenyzőnek felső-Tisza-vidéki vagy kalotaszegi magyar népzenét kell muzsikálnia. A kötelező versenyszámok összeállításához a következő prímások valamelyikének játékáról készült, eredeti népzenei felvételekből lehet felkészülni:
Kalotaszeg:
- Antal Ferenc „Árus” (Méra)
- Nonika Miklós „Hitler” (Gyerővásárhely)
- Fodor Sándor „Neti” (Kisbács)
- Varga Ferenc „Csipás” (Bánffyhunyad)
Felső-Tisza-vidék:
- Rózsa Ferenc (Nyírmada)
- Farkas Lajos (Rozsály)
- Farkas Jenő (Szamosangyalos)
- Szilágyi Mihály „Hosszú Miska” (Darnó)
- id. Horváth András (Tiszakóród)
- Farkas Vilmos „Négus” (Kisar)
A szabadon választott versenyszám a magyar népzenei hegedűjáték bármely táji változatát képviselheti. Azonban ha a versenyző kötelező versenyszáma Kalotaszeg magyar zenei hagyományát képviseli, akkor a szabadon választott versenyszám csak az Alföld, a Felföld vagy a Dunántúl valamely magyar tájegységének népzenéjét mutathatja be. Ha a versenyző kötelező versenyszáma a felső-Tisza-vidéki térségből való, akkor a szabadon választott versenyszám csak erdélyi magyar népzene lehet.
Megfelelő színvonalú kísérő zenekarról minden versenyző számára a szervezők gondoskodnak.
Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zeneesztétikai értéke, a bemutatott dallamok stílushű előadásmódja, illetve az előadó technikai tudása, valamint egyéni, művészi kisugárzása. A zsűri egy alapszintű követelményrendszer mentén (a játék ritmikai, intonációs jellemzői, stílusismeret, hagyományhűség) választja ki a győztest és a gálaműsor fellépőit.
Az első díj nettó 1 millió forint értékű pénzjutalom, a második díj 500 000 Ft értékű pénzjutalom, a harmadik díj 300 000 Ft értékű pénzjutalom Balatonfüred Város Önkormányzata felajánlásában. A nyertes fellép a 189. Anna-bálon.
Szerda este a legjobb produkciókból és meghívott előadók műsorszámaiból szerkesztett gálakoncertet rendeznek a balatonfüredi Gyógy téren.
A versenyre az űrlap kitöltésével, valamint a versenyzőről készült videofelvétel vagy internetes videomegosztóra (pl. youtube) feltöltött mozgókép linkjének csatolásával lehet jelentkezni az alábbi e-mail címen:
Jelentkezési határidő: 2014. június 16., 24.00 óra
A versenyen való részvétel további részletes feltételeit a jelentkezési űrlap tartalmazza, amelynek kitöltésével és a jelentkezés megküldésével a pályázó a versenykiírás jelen felhívásban rögzített és a jelentkezési űrlapon részletezett feltételeit tudomásul veszi, és magára nézve kötelezőnek ismeri el.
ATEMPO.sk
forrás: Hagyományok Háza
fotó: Romháti László
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!