„Még mindig imádok zenélni” - Zorán születésnapjára

"Még mindig imádom csinálni, a zenélés, az éneklés az életem" - mondta Sztevanovity Zorán szerb származású magyar énekes.

A Kossuth-díjas előadóművész, zeneszerző több mint fél évszázada a magyar könnyűzenei élet egyik legismertebb szereplője. Az énekesnek évtizedek óta masszív, hűséges rajongótábora van és a közönség megszokta tőle, hogy a produkció mindig alakul, fejlődik, frissül. 

OTT VOLTUNK: Teltház előtt szóltak a legismertebb Zorán dalok

"Igyekszem figyelni az aktuális zenei trendeket és felhasználni belőle, amit jónak tartok" - hangsúlyozta Zorán.

 

{jamedia src="/

" type="video" mtype="youtube"}

 

Zorán 1942. március 4-én született Belgrádban, majd családja 1948-ban Magyarországra költözött. Bátyja Sztevanovity Dusán dalszövegíró, zeneszerző.

Pályája kezdetétől nyitott az új hatásokra. A hatvanas évek elején a vele és testvérével, Dusánnal a soraiban megalakuló Metro együttest elvarázsolta a luxemburgi rádió beszivárgó friss zenéje. Az akkori Illés-Metro-Omega nagy hármasból manapság a Metróról esik a legkevesebb szó. A Citromízű banánt vagy az Ülök egy rózsaszínű kádban című felvételt a fiatalabb generáció is ismeri, a Metro progresszív, kísérleti számait kevésbé, megesik, hogy ezeket manapság fedezik fel.

 

Zorán

 

"A három zenekar közül talán mi voltunk a legkevésbé deviánsak. Sokszor éreztem, hogy a korszakot elemzők a Metrót nem oda helyezik, ahová én érzem megfelelőnek. Ennek talán az volt az egyik fő oka, hogy csak egyetlen stúdióalbumunk jelent meg és mi 1972-ben feloszlottunk, míg az Omega folytatta, az Illés tagjainak többsége pedig később a Fonográfban zenélt együtt" - mondta.

Zorán a Metro után rövid ideig a Taurus együttesben játszott, majd sok pályatársához hasonlóan külföldön vendéglátózott. Az első szólólemez csak 1977-ben jelent meg, ez azonban hatalmas sikert hozott számára és kijelölte az utat a folytatásra. Még a Metróban zenélt, amikor Presser Gábor megkérdezte tőle, miért nem megy el szólistának. Dusánnal együtt volt a Metróban, testvére oda is írt szövegeket, aztán ő éveken át tévézett, majd a Presser által vezetett LGT szövegírója lett, később közösen megírták A padlást.

 

{jamedia src="/

" type="video" mtype="youtube"}

 

"Gáborral egy 1976-ban megjelent kislemezen dolgoztunk először együtt, majd az első, Zorán című nagylemezemtől kezdve már Dusán írja a szövegeket. Az eddig megszületett dalok - a stílus, a témaválasztás, a zenei megközelítés oldaláról egyaránt - vannak annyira változatosak, hogy más dalírókat már nem igazán tudok elképzelni. Úgy érzem, mintha folyamatos jutalomjátékban lenne részem azzal, hogy két ilyen szerző dalait adhatom elő" - fejtette ki az énekes.

Hangsúlyozta, hogy több mint négy évtizede tartó szólókorszaka ellenére ma is csapatjátékosnak érzi magát, állandó zenekara tagjaival nagyon hosszú ideje együtt játszik: Horváth Kornél ütőhangszeressel és Sipeki Zoltán gitárossal már 1993 óta.

 

{jamedia src="/

" type="video" mtype="youtube"}

 

Zorán eddig tizennégy stúdióalbumot készített; legutóbbi, Körtánc - Kóló című munkája hat évvel ezelőtt jött ki. A 2014-ben kiadott duettlemezen több, korábban kiadatlan dal szerepelt, majd különleges válogatás és koncertlemezei is megjelentek. Új dalok manapság is születnek, melyek beépülnek a koncertrepertoárba.

Csaknem kétszáz dalt énekelt el szólóban. "Nagyon nehezen tudnám kiemelni közülük a legkedvesebbeket. A Presser-Dusán szerzemények közül mindenképpen közéjük tartozik a Kóló, amely Dusánnal közös szerb gyökereinkről is szól, említenem kell az első lemezemen szereplő Apám hittét, a harmadik pedig legyen a Volt egy tánc, Dusán fantasztikusan szép magyar szövegével, amit Leonard Cohen Take This Waltz című dalára írt".

 

Zorán

 

EZ, ATEMPO.sk / MTI
Fotó: Vető Gábor, Cséfalvay Á. András