Magyar Ezüst Érdemkeresztet kapott a felvidéki Stubendek Katalin színművésznő

A felvidéki származású Stubendek Katalin színművésznő, a Pécsi Nemzeti Színház tagja magas színvonalú szakmai munkájáért Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át Augusztus 20-a alkalmából.

Szívből GRATULÁLUNK!

Ennyi felvidéki néptáncos még egyszerre nem kapott díjat – elismerések 2024-ben Augusztus 20-a alkalmából

Ezek a népművészek, színészek, zenészek kaptak díjakat Augusztus 20-a alkalmából 2024-ben

Művészek kaptak elismerést Augusztus 20-a alkalmából 2024-ben – a Népművészet Mestere díjat is átadták

Felvidékiek is Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjban részesültek 2024-ben

 

Stubendek Katalin Királyhelmecen látta meg a napvilágot 1972. november 23-án. Gyerekkorát Komáromban töltötte, ahol 1991-ben érettségizett. Édesapja a Harmónia-életműdíjas Stubendek István, a Concoridia Vegyeskar karnagya.

Már kislány korában eldöntötte, hogy színésznő szeretne lenni, a versek és a szavalás szeretete is megerősítette ezt benne. Diákkorában több alkalommal nyert a Duna Menti Tavasz, ill. a Jókai Napok vers- és prózamondó versenyein.

A pozsonyi színművészeti főiskolán végzett Emília Vášáryová és Martin Huba tanárok keze alatt.

 

 

Ezt követően a Komáromi Jókai Színház színésze lett, ahonnan Győrbe, később Zalaegerszegre került. 2001-től a Pécsi Nemzeti Színház tagja, ahová férje által került, aki ott karmesteri szerződést kapott.

A prózai szerepek mellett rendszeresen látható musicalekben, operettekben, a naivák mellett a komikus oldalát is megmutathatta már.

 

 

1996-ban a Kisvárdai Fesztivál legjobb női alakítás díját hozta el, 1998-ban II. Operett-fesztivál Budapest legjobb női alakítás díját kapta meg. Elnyerte a pécsi színházban a közönségdíjat, a vezetők nívódíját, a társulat Szendrő József-díját (2012), a Színészgép-díjat és a Balikó Tamás Nívódíjat (2022) is.

Volt férje Stauróczky Balázs karmester, aki többek közt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusát is vezette. Férje Bókai Zoltán karmester. Három lánya van, Vicuska, Anna és Boróka. A legidősebb már anyja nyomdokaiban járva szintén színésznőnek tanul, a legkisebb pedig a Valahol Európában Pötyijeként is bemutatkozott.

A húga férje volt Benkő Géza felvidéki színművész.

 

 

Roni, ATEMPO.sk
Fotó: Pécsi Nemzeti Színház