51. Országos Népművészeti Fesztivál Zselízen - Részletes program

51. Országos Népművészeti Fesztivál Zselízen

2017. június 9-e és 11-e között rendezik meg az 51. Országos Népművészeti Fesztivált Zselízen. A színes programra mindenkit szeretettel várnak.

 

Program

Június 9. (péntek)

09.30 – 16.00 II. Szakmai Konferencia
Helyszín: Csikó csárda konferenciaterme

16.00 – 20.00 Kézműves mesterek kirakodóvására
Helyszín: a városi park

17.30 – 18.30 Kiállítás megnyitó: Mindennapi hagyományok a térben - bemutatkozik a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet Dunaszerdahelyről.
Helyszín: Csemadok-ház

19.00 – 20.00 Az 51. Országos Népművészeti Fesztivál megnyitója
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusának műsora
Vezényel: Józsa Mónika, Stauróczky Balázs, Csáky Antal, Horváth Géza
A lévai járás népdalköreinek egyesített kórusa, vezényel Kiss Beáta
Helyszín: Nagyszínpad

20.00 – 20.45 "ERDŐKÖN, MEZŐKÖN JÁRÓ..." - Sebestyén Márta és zenész barátai műsora...
Közreműködnek: Andrejszki Judit - csembaló, ének és a Hungarian FolkEmbassy zenekar
Helyszín: Nagyszínpad

21.00 – 21.45 A NETZ Táncprodukció és a FlamenCorasonArte előadása
Helyszín: Nagyszínpad

21.45 – 03.00 Pajta, nyílj ki! - Táncház és Folk-kocsma estétől hajnalig

21.45 – 22.30 Esszencia koncert - Lakatos Róbert és Balogh Kálmán közreműködésével
22.30 – 23.00 Magyarbődi táncok tanítása
23.00 – 23.30 Bukovinai székely táncok tanítása
23.30 – 24.00 Zobor vidéke táncai
24.00 – 00.30 Mezőségi táncrend

Rendező: Konkoly László
Helyszín: a kastély mögött felállított Pajta

 

Június 10. (szombat)

10.00 – 24.00 Ízutazás – gasztrotúra
Bográcsos, kemencés, hagyományos ételek, receptek
Pincéről pincére - borkóstoló
Helyszín: a kastély város felőli oldala, a „ligetben“

10.00 – 20.00 Kézműves mesterek kirakodóvására
Helyszín: a kastély előtti jobb oldal

10.00 – 20.00 „Csináld magad!“- kézműves mesterek műhelyei
Helyszín: a kastély Csemadok-ház felőli oldala

10.00 – 20.00 Gyermekvilág

09.30 a zselízi Cimbora óvoda előadása és foglalkozása
09.50 ÁLLUNK ELÉBE! – az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny, a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedő és az Eszterlánc Szlovákiai Magyar Gyermek Néptáncfesztivál és Szólótáncverseny díjazottjainak műsora
10.30 VITÉZ LÁSZLÓ vásári bábjáték - előadja Pályi János (Kaposvári BábSzínTér)
12.30 RINGATÓ – baba-mama foglalkozás Szőcs Fruzsival
14.15 CSITERI-CSITERI CSÜTÖRTÖK – Korpás Éva interaktív koncertje
15.30 ÁLLUNK ELÉBE!

Egész napos játszóház a Triola Gyerekházzal
Rendező játékmester: Lengyel Szabolcs Micsi
Helyszín: Kisszínpad, kastély melletti terület, a Csemadok-ház felőli oldalon

11.00 – 14.00 Népművészeti előadások

11.00 – 11.30 Mgr. Nagy Iván, etnológus, Csallóközi Múzeum, Dunaszerdahely - Csallóközi dudáshagyományok.
11.30 – 12.00 Mgr. Varga Norbert, folklórkutató, Hagyományok Háza, Budapest - A mesemondás szerepe és hagyománya a múltban és a jelenben.
12.00 – 12.30 Mgr. Hanusz Zsuzsanna, ELTE doktorandus, Budapest - Nemzeti táncaink kialakulása a 19. századi sajtóforrások tükrében.
13.00 – 14.00 Filmvetítés a kitelepítés 70. évfordulója tiszteletére - „Lapra tettek!” – a szőgyéni kitelepített családok gyermekeinek a dokumentumfilmje

Rendező: Huszár László
Helyszín: a Csemadok-ház kiállító terme

10.00 – 19.45 PAJTA, NYÍLJ KI!

10.00 – 15.00 Egyéni előadók és csoportok műsora.

Résztvevők:
• Aranykert Néptánccsoport (Bős),
• Bohák Emese (Érsekkéty),
• Érsekújvári Csemadok Vegyes Éneklőcsoport (Érsekújvár),
• Jámbor Mónika (Nagytúr),
• Muskátlis Néptánckör (Vágkirályfa),
• Napraforgó Néptáncegyüttes (Perbete),
• Pákozdi Dorina (Érsekkéty),
• Pettyem Néptánccsoport (Naszvad),
• Rozmaring Éneklőcsoport (Csata),
• Rozmaring-ág Citeraegyüttes (Szímő),
• Százdi citeraegyüttes (Százd),
• Szivárvány Aszonykórus (Nagysalló),
• Tardoskeddi Citerások (Tardoskedd),
• Tardoskeddi Férfikar (Tardoskedd),
• Vadvirág néptánccsoport (Köbölkút).

16.00 – 16.30 Nyilazás, ostorcsattogtatás és botforgatás
17.30 – 18.00 a Varjos zenekar koncertje
19.00 – 19.30 Pálinkafelismerő verseny

Rendező: Konkoly László
Helyszín: a kastély mögött felállított Pajta

10.00 – 20.00 Ekhós Szekéren

11.30 Soóky László: Egy disznótor pontos leírása (mesélőszínház), előadja: Lajos András
12.45 Juhfia Jankó, palóc népmese, előadja: Badin Ádám

Rendező: Szabó Csilla
Helyszín: a kastély mögötti terület /közös színpad a Gyermekvilággal/

15.00 – 16.00 „MINT FÁT A GYÖKÉR!” - a hagyományőrző csoportok közös műsora - kísér a Varjos zenekar

Résztvevő csoportok:
• hagyományőrzők Zoboraljáról,
• Kéméndi Bokréta csoport,
• hagyományőrzők Magyarbődről,
• Szivárány Népdalkör Nagybalogról,
• Galáris énekegyüttes Losoncról,
• Mezei Lajos és Margó Szádvárborsáról,
• hagyományőrzők Imregről, valamint sok önkéntes hagyományátvevő az egész ország területéről...

Rendező: Richtárcsik Mihály
Helyszín: Nagyszínpad

16.30 – 17.30 „NÉPTÁNCISKOLA” – a gyermekcsoportok közös műsora – kísér a Gereben zenekar

Résztvevő csoportok:
• Ágacska – Dunaszerdahely
• Höcögők – Felsőszeli
• Kis Megyer és Csilizke Gyermek Néptáncegyüttes - Nagymegyer, Csilizradvány
• Kis Bellő – Ógyalla
• Kincskeresők – Dernő
• Sendergő – Ipolyság
• Rozmaringsarj – Abaújszina
• Apró Kincső - Zselíz

Rendező: Volner Nagy Melinda
Helyszín: Nagyszínpad

18.00 – 19.00 „KODÁLY IFJAK” – az ifjúsági táncegyüttesek közös műsora – kísér Kalász Máté és zenekara

Résztvevő csoportok:
• Pozsony Néptáncegyüttes – Pozsony
• Sendergő Néptáncegyüttes - Ipolyság
• Dunaág Néptáncegyüttes – Dunaszerdahely
• Nádas Ifjúsági Néptáncegyüttes – Farnad
• Borostyán Néptáncegyüttes – Dernő
• Bellő Néptáncegyüttes – Ógyalla
• Kis Rakonca Néptáncegyüttes – Fülek
• Kelepelők Néptáncegyüttes - Buzita
• Kincső Néptáncegyüttes – Zselíz

Rendező: Juhász Sándor ifj.
Helyszín: Nagyszínpad

19.30 – 20.30 „CSALLÓKÖZTŐL BODROGKÖZIG” – a felnőtt táncegyüttesek közös műsora - kísér a Varsányi zenekar

Résztvevő csoportok:
• Berkenye Kamara Néptáncegyüttes- Nemeskosút
• Borostyán Néptáncegyüttes- Dernő
• Csallóközi Néptáncegyüttes- Dunaszerdahely
• Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes- Nagyida
• Megyer Táncegyüttes- Nagymegyer
• Rakonca Néptáncegyüttes- Fülek
• Szőttes Kamara Néptáncegyüttes- Pozsony
• Új Gömör Néptáncegyüttes- Rimaszombat
• Zerda Kamara Néptáncegyüttes- Dunaszerdahely
• Kincső Kamara Néptáncegyüttes- Zselíz

Rendező: Gálik Klaudia, Gálik Gábor
Helyszín: Nagyszínpad

21.00 – 22.00 „MEGIDÉZETT KÁRPÁTALJA”- a Magyar Állami Népi Együttes műsora
Rendező-koreográfus: Mihályi Gábor
Művészeti vezető: Pál István Szalonna
Helyszín: Nagyszínpad

21.00 – 04.00 Táncház és Folk-kocsma estétől hajnalig

20.00 – 21.00 Moldvai táncok – csak gyerekeknek
22.00 – 22.30 Vág-Garam közi táncok
22.30 – 23.00 Nyárád mente táncos öröksége
23.00 – 23.30 Gömöri táncok
23.30 – 24.00 Kalotaszegi táncrend
24.00 – 00.30 Mezőségi táncrend

Rendező: Konkoly László
Helyszín: Nagyszínpad

 

Június 11. (vasárnap)

10.00 – 18.00 Ízutazás – gasztrotúra
Bográcsos, kemencés, hagyományos ételek
Pincéről pincére - borkóstoló
Helyszín: a kastély város felőli oldala, a „ligetben“

10.00 – 18.00 Kézműves mesterek kirakodóvására
Helyszín: a kastély előtti jobb oldal

10.00 – 18.00 Csináld magad!“- kézműves mesterek műhelyei
Helyszín: a kastély Csemadok-ház felőli oldala

10.00 – 18.00 Gyermekvilág

09.30 a zselízi CIMBORA óvoda előadása és foglalkozása
09.50 ÁLLUNK ELÉBE! – az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny, a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedő és az „Eszterlánc” Szlovákiai Magyar Gyermek Néptáncfesztivál és Szólótáncverseny díjazottjainak műsora
11.45 RINGATÓ – baba-mama foglakozás Szőcs Fruzsival
13.30 KOLOMPOS MULATSÁG – a Kolompos együttes vidám koncertje

Rendező: Konkoly Annamária

Egész napos játszóház a Triola Gyerekházzal
Rendező játékmester: Lengyel Szabolcs Micsi
Helyszín: Kisszínpad, kastély melletti terület, a Csemadok-ház felőli oldalon

10.00 – 14.00 Ekhós Szekéren

10.30 AZÖRDÖGBE!!! – népmese a Csavar Színház (Gál Tamás) előadásában
12.15 Szer+elem+ez – összeállítás kortárs költők verseiből, előadja Bandor Éva és Olasz István
15.00 Zsibongó Kisszínpad, Fülek: Arany János, A bajusz - dramatikus játék, rendezte: Szvorák Zsuzsa

Rendező: Szabó Csilla
Helyszín: a kastély mögötti terület /közös színpad a Gyermekvilággal/

14.00 – 14.45 „Ládafia” – a 2016-os Fölszállott a Páva kategória győztese, a somorjai Csali Gyermek Néptáncegyüttes ünnepi összeállítása
Rendező: Nagy Myrtill és Madocsai Imre
Helyszín: a Nagyszínpad

15.00 – 16.00 OKA MIH –a kassai Hornád néptáncegyüttes műsora
Rendező: Martin Bača, Štefan Štec
Helyszín: a Nagyszínpad

16.00 – 16.45 Berecz András műsora
Helyszín: a Nagyszínpad

17.00 – 18.30 Az 51. Országos Népművészeti Fesztivál ünnepi gálaműsora
Rendező: Deffend Irén
Helyszín: Nagyszínpad

FACEBOOK ESEMÉNY

ATEMPO.sk