Koncertek, játékok és kiállítások a Nemzeti Összetartozás Napján felvidéki közreműködőkkel – Részletes program

Koncertek, játékok és kiállítások a Nemzeti Összetartozás Napján felvidéki közreműködőkkel

Hagyományőrző koncertekkel, játékokkal és kiállításokkal készül a Nemzeti Összetartozás Napjára a hétvégén a Magyarság Háza Budapesten.

A Magyarság Háza ebben az évben is számos programmal készül péntektől vasárnapig a Nemzeti Összetartozás Napjára, amelynek programjait a budai Várban lévő intézményben, illetve a Szentháromság téren rendezik meg.

Pénteken délelőtt a Magyarság Háza aulájában Menyhárt József, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának elnöke nyitja meg a programot, kora délutántól, majd a hétvégén mindkét nap a Szentháromság tér ad otthon napközben a különböző játékoknak, például a gombfocibajnokságoknak, az óriás társasjátéknak és számos bemutatónak is.

Péntek délután itt lépnek fel a Gastroblues Fesztivál vendégei, mások mellett a Kormorán Unplugged, Török Ádám és Szarka Tamás, este pedig az Ismerős Arcok ad koncertet.

Szombaton délelőtt Szent László király udvara címmel életképeket láthatnak az érdeklődők középkorból zenével, balladával, korhű öltözékek és különleges mesterségek bemutatójával, valamint a székely konyha ízeivel együtt a Magyarság Háza udvarán, a téren pedig a Cirkalom Táncegyüttes lép fel.

A Székelyföldi Legendárium filmjei között székely mondákat láthat a közönség, valamint megnézhetik a Szent László nyomában - freskók és legendák című alkotást is.

A nap folyamán többször élőben kapcsolják majd a csíksomlyói búcsút, de lesznek csángó táncbemutatók és fellép a Buda Folk Band, valamint a Tokos zenekar is.

Vasárnap Zabszalma-koncerttel és gyerekműsorral készülnek a helyszínre érkezőknek, este pedig a Holdviola, illetve a Lajkó Félix Trió és Iancu Laura lép fel a szabadtéri színpadon.

Lesznek rendhagyó órák is: pénteken Kihívás és esély - Trianon a 21. században címmel tart történelemórát Stefano Bottoni történész, a Kosztolányi teremben pedig A rejtelmes nanovilág című rendhagyó fizikaórán lehet részt venni Vida Ádám fizikussal.

A három nap alatt a látogatók megtekinthetik Kósa Klára keramikusművész Lelkünk virágai, valamint Kunkovács László fotóművész, néprajzkutató Világjelek című időszaki kiállítását is.

 

Részletes program

Június 2. (péntek)

Magyarság Háza – Aula

11.00 A Nemzeti Összetartozás Ünnepét megnyitja Menyhárt József, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának elnöke
16.00 25 éves a Gastroblues Fesztivál - Kiállításmegnyitó és sajtótájékoztató

Szentháromság tér

14.00 Játssz velünk a téren!
Világbajnokok csatája, bemutató, játék, verseny
Gombfoci, óriás társasjáték (Székelyföldi Legendárium), Rubik-kocka

18.00 A Gastroblues Fesztivál vendégeinek koncertje
Közreműködnek: a paksi PistiEst, a kézdivásárhelyi Márkus Liza és Bejan Norbert, valamint
a Kormorán Unplugged, Török Ádám, Szarka Tamás

20.00 Ismerős Arcok koncert

 

Rendhagyó órák
A rendhagyó órákon való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött: +36 1 8963161; Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

10:00 Kihívás és esély – Trianon a XXI. században - Rendhagyó történelemóra dr. Stefano Bottoni történésszel
Magyarság Háza – Kosztolányi terem
10:00 A rejtelmes nanovilág - Rendhagyó fizikaóra Vida Ádám fizikussal
Magyarság Háza – Deák terem

 

Június 3. (szombat)

Magyarság Háza – Udvar

10.00 Szent László király udvara
Életképek a középkorból – zenével, balladával, korhű öltözékekkel, különleges mesterségek bemutatójával, a székely konyha ízeivel

Szentháromság tér

10.00 Játssz velünk a téren!
Világbajnokok csatája, bemutató, játék, verseny
Gombfoci, óriás társasjáték (Székelyföldi Legendárium), Rubik-kocka

11.00 Cirkalom Táncegyüttes (Vajdaság) - Fölszállott a páva győztese (2014) - Bemutató és közös tánc
12.00 A csíksomlyói búcsú élő kapcsolása
12.10 A Székelyföldi Legendárium filmjei
Rajzfilmen a székely mondák
Szent László nyomában – freskók és legendák

13.00 A csíksomlyói búcsú élő kapcsolása
14.00 A csíksomlyói búcsú élő kapcsolása
14.10 Cirkalom Táncegyüttes (Vajdaság) - Fölszállott a páva győztese (2014) - Bemutató és közös tánc
16.00 Keresztszülők a Moldvai
Csángómagyarokért Egyesület (KEMCSE)
Csángó fiatalok bemutatója és közös tánc

18.00 Cirkalom Táncegyüttes (Vajdaság) - Fölszállott a páva győztese (2014) - Bemutató és közös tánc
19.00 Buda Folk Band koncert (Womex-díj)
20.00 Tokos zenekar koncert (Erdély) - Fölszállott a páva győztese (2014)

 

Június 4. (Vasárnap)

Magyarság Háza – Udvar

10.00 Szent László király udvara
Életképek a középkorból – zenével, balladával, korhű öltözékekkel, a székely konyha ízeivel

Szentháromság tér

10.00 Játssz velünk a téren!
Világbajnokok csatája, bemutató, játék, verseny
Gombfoci, Rubik-kocka, óriás társasjáték (Székelyföldi Legendárium)
Történelmi játszóház – Izolda népi játékai

11.00 Zabszalma koncert - Gyerekműsor
12.00 Közös léggömb felengedés - „Vidd hírül, hogy összetartozunk!”
12.10 A Székelyföldi Legendárium filmjei
Rajzfilmen a székely mondák
Szent László nyomában – freskók és legendák
16.00 Keresztszülők a Moldvai
Csángómagyarokért Egyesület (KEMCSE)
Csángó fiatalok bemutatója és közös tánc

18.00 Holdviola koncert
20.00 Lajkó Félix Trió és Iancu Laura

 

Időszaki Kiállítások

Lelkünk virágai - Kósa Klára keramikusművész kiállítása (Magyarság Háza – Herman Ottó terem)

Világjelek - Kunkovács László fotóművész, néprajzkutató kiállítása (Magyarság Háza – Kosztolányi terem)

Tiszta hittel, erős kézzel - Szent László király, a hit bajnoka, a haza hőse (1077–2017) (Magyarság Háza – Aula)

ATEMPO.sk / MTI