Benned él a magyarság - a Magyarock Dalszínház zenés-történelmi időutazása a 10 éves Martfeszten (szerdai program)

Benned él a magyarság - a Magyarock Dalszínház zenés-történelmi időutazása a 10 éves Martfeszten (szerdai program)

2023. július 5-én, szerdán 09.00 órakor folytatódnak az idén jubiláló Martosi Szabadegyetem eseményei Martoson.

Három éves szünet után ismét zenei fesztivál is színesíti a felvidéki magyar fiatalok egyik jelentős rendezvényének, a Martosi Szabadegyetemnek a programját.

A leginkább Martfesztként a köztudatba került rendezvényt 2020-ban a koronavírus-helyzet miatt eredeti formájában nem tudták megtartani, s az a következő két évben is csak szűkített formában került megrendezésre. A rendezvény azonban az idén ismét visszakapja fesztivál jellegét, s a szabadegyetem és tábor mellett ötnapos zenei program is várja majd az érdeklődőket.

Szerdán a Benned él a magyarság zenés történelmi időutazást lesz látható a Magyarock Dalszínház előadásában, ahol közreműködik Varga Miklós, Derzsi György, Vadkerti Imre, Egyházi Géza, Csengeri Attila, Makrai Pál és mások.

A legkisebbeket a Kuttyomfitty Társulat és egy mesemusical is várja.

A hazaiak közül a Martfeszten fellép Nagy Csomor András és zenekara, a Rómeó Vérzik, a For You, a Carpedante, a Mona Lisa Smile, valamint a Zsapka Attila - Emmer Péter duó is.

Bemutatják az Operettkirály című dokumentumfilmet is Lehár Ferencről, ahol közönségtalálkozó is lesz a főszereplővel, Derzsi Györggyel. Üzenet az ég felé címmel pedig Török Ádámra emlékeznek felvidéki barátai, egykori zenésztársai egy emlékkoncert keretében.

Csütörtöktől szombatig fellép mások mellett még a Kowalsky meg a Vega, a TNT, Zoltán Erika, Korda György és Balázs Klári, Lotfi Begi, valamint Erős vs Spigiboy is.

A zene mellett rendezvény első napján a szervezők a tavaly év végén elhunyt Duray Miklós emléke előtt tisztelegve Duray-emléknapot tartanak, többek között emléktáblát is avatnak a neves felvidéki magyar politikusnak és közírónak. A második napon kerül sor a rendezvény hagyományosan legnagyobb érdeklődés mellett zajló közéleti nyitóbeszélgetésére, a fővédnöki fórumra, amelyen Kövér László házelnök, a szabadegyetem fővédnöke és beszélgetőpartnerei az elmúlt időszak legfontosabb bel-, kül- és nemzetpolitikai történéseit veszik át.

A Martfeszt harmadik napjának a szervezők az Ifjúsági nap mottót adták, ezen a napon a Nemzeti Ifjúsági Tanács, a Magyar Ifjúsági Konferencia, a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzata és a Via Nova szervezésében megvalósuló programokra kerül sor. Pénteken a média, a közélet és a politika legérdekesebb aktualitásaira összpontosítanak a Ma7 médiacsalád szervezésében megrendezésre kerülő fórumok, szombaton pedig a sporté lesz a főszerep.

A hetijegy csak Martos község lakosainak 27 euró, míg a normál napi belépődíj 18 euróba kerül. Keddre és szerdára a belépés mindenkinek ingyenes, ez a 10. életévüket be nem töltött gyermekek esetében minden napra ingyenes.

Mindenkit szeretettel vár a rendezőség a 10 éve indult Martfesztre.

 

Program

Július 5. (szerda)

09.00 MartFamily, a Családi fesztivál /Élménypark/

Kísérőprogramok

Labdajátékok, szülői akadémia, rétesnyújtás, kötélpálya, kézműves foglalkozások, kisállat simogató, arcfestés, táncház kicsiknek, ugrálóvár

10.00 Stratégiai gondolkodás a Kárpát-medencében - Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatójának tábornyitó fóruma /Duray pavilon/
11.00 Kuttyomfitty Társulat - népi meseudvar gyerekeknek /Élménypark/
11.30 Kisebbségvédelem a biztonságpolitika árnyékában - kerekasztal-beszélgetés /Duray pavilon/

Közreműködik

Tárnok Balázs, az NKE EJK Európa Stratégia Kutatóintézet intézetvezetője
Dobsa István, a Mathias Corvinus Collegium programvezetője

12.00 Felvidéki labdarúgó bajnokság döntő - a tornát megnyitja Nagy Dávid jogvédő, a FIFA játékosügynöke /focipálya/
14.00 Tájkép csata előtt - a szlovákiai belpolitikai helyzet körüljárása /Duray pavilon/

Közreműködik

Öllös László, a Fórum Intézet elnöke
Tokár Géza, politikai elemző
Rákóczi Krisztián, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet kutatója
Csonka Ákos, publicista, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársa

14.45 Halász meg a felesége - mesemusical a Grimm testvérek nyomán /Forrás Aréna/
16.00 Fővédnöki fórum /Forrás Aréna/

Közreműködik

Kövér László, házelnök
Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke

18.30 Operettkirály - dokumentumfilm Lehár Ferencről és közönségtalálkozó Derzsi Györggyel
20.30 Benned él a magyarság - zenés történelmi időutazás /Martszínpad/

Közreműködik

Derzsi György, Vadkerti Imre, Varga Miklós, Egyházi Géza, Kuczmann Ágnes, Csengeri Attila, Makrai Pál, Török-Ujhelyi Tamás, P. Petőcz András

23.00 Carpedante /Forrás Aréna/

Július 6. (csütörtök)

10.00 No kom-ment! - napindító kerekasztal-beszélgetés ifjúsági szervezetek vezetőivel /MCC sátor/
10.00 Felvidéki panteon az Esterházy-és a Duray örökség párhuzamosságairól /Duray pavilon/

Közreműködik

Molnár Imre, szociológus
Gubík László, az Esterházy Akadémia igazgatója

11.00 A legenda folytatódik - beszélgetés /MCC sátor/

Közreműködik

Esztergályos Patrik, ifjúsági olimpiai bajnok vívó, az Exatlon Hungary férfi nyertese
Szőnyi Ferenc, a világ egyik legjobb ultrafutója


11.15 A felvidéki magyar oktatás helyzete - oktatási fórum /Duray pavilon/

Közreműködik

Juhász György, a Selye János Egyetem rektora
Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója

12.00 Amit ma megehetsz, ne halaszd holnapra - főzőcske /MCC sátor/
13.10 Népesedési folyamatok a 2021. évi népszámlálás tükrében - beszélgetés

Közreműködik

Balizs Dániel, a BME Urbanisztikai Tanszék tudományos munkatársa
Harrach Gábor, szociológus

13.30 Kalandjaim a Föld körül - Fa Nándor, a Magyar Vitorlás Szövetség tiszteletbeli elnöke, aki egyedül kerülte meg vitorlásával a Földet /MCC sátor/
14.15 Identitáskutatás a Kárpát-medencei magyar ifjúság körében /Duray pavilon/

Közreműködik

Bauer Béla, a Századvég vezető kutatója
Faragó Csaba, a Századvég külügyi vezetője

14.30 Szállj el kismadár - beszélgetés Erdei Zsolt egykori ökölvívó világbajnokkal /MCC sátor/
15.45 A nemzet jövőjét a fiatal tehetségek jelentik - beszélgetés Nagy-Vargha Zsófia ifjúságpolitikáért felelős helyettes államtitkárral /Forrás Aréna/
17.00 Üzenet az ég felé - Török Ádámra emlékeznek felvidéki barátai /Nagyszínpad/
19.00 Rómeó Vérzik /Martszínpad/
21.00 Kowalsky meg a Vega /Martszínpad/
22.40 Lotfi Begi /Martszínpad/
23.30 Erős vs Spigiboy /Martszínpad/
00.30 Dj Yellow /Forrás Aréna/

Július 7. (péntek)

09.30 Bős, Sajó, Vereknye - beszélgetés ökológiai katasztrófákról és a vizeink védelméről szóló beszélgetés /Duray pavilon/

Moderátor

Szalai Erika, újságíró

Közreműködik

Őry Péter, a Pro Civis Polgári Társulás elnöke
Molnár Levente, a DunaVit Polgári Társulás ökológusa

10.45 A klímavédelem és az energetika európai és Kárpát-medencei távlata - beszélgetés /Duray pavilon/

Közreműködik

Kitta Gergely, az MCC Klímapolitikai Intézetének stratégiai és kommunikációs vezetője
Hortay Olivér, a Századvég üzletágvezetője

12.30 A cégbirodalmak korában - Jeszenszky Zsolt vs Schiffer András /MCC sátor/
13.00 A Ma7 közéleti piknikjének megnyitója - megnyitja Iván Tamás, a Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetségének elnöke /MCC sátor/
13.00 Az őshonos nemzeti közösségek Európa mostohagyerekei? /Duray pavilon/

Közreműködik

Vincze Lóránt, a FUEN elnöke
Őry Péter, a Pro Civis Polgári Társulás elnöke

13.50 Orbánisták és sorosisták nálunk és más nemzeteknél - vita /MCC sátor/

Közreműködik

Vésey Kovács László és Kapusník Csaba
Szalay Zoltán és Lajos P. János

14.15 Jelentés a hősök földjéről - kárpátaljai helyzetkép /Duray pavilon/

Közreműködik

Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó
Dobsa Beáta, az MCC beregszászi képzési központjának vezetője

15.00 A magyar vidék kincsei - Nagy István agrárminiszter fóruma /MCC sátor/
16.00 Szövetség 2023 - fórum /MCC sátor/

Közreműködik

Berényi József, Cziprusz Zoltán, Gyimesi György, Mózes Szabolcs, Pandy Péter

19.00 For You /Martszínpad/
21.00 TNT /Martszínpad/
23.00 DJ Bóli /Martszínpad/
00.00 Mona Lisa Smile /Martszínpad/

Július 8. (szombat)

10.00 Népfőiskolák olimpiája - ügyességi-műveltségi vetélkedő /Élménypark és Kék varjú vízi tanösvény/
10.00 Kárpát-medencei ifjúságpolitikai vezetők kerekasztala /Duray pavilon/
11.00 Légy esterházys! - nyílt nap az Esterházy Akadémián /Esterházy Akadémia/
11.15 Az Esterházy Közéleti Tábor záró fóruma /Duray pavilon/
14.00 AirTrack légszőnyeg bemutató /Forrás Aréna/
15.00 Forrás Rádió - Cafe Extra (beszélgetés) /MCC sátor/

Házigazda

Illyés Roland rádiós műsorvezető

Közreműködik

Buzás Tamás, a Street Generations vezetője

16.00 Forrás sport - beszélgetés Szász-Kovács Emese olimpiai bajnok párbajtőrvívóval /MCC sátor/
17.00 Forrás sport - beszélgetés Shane Tusup amerikai úszóval, sikeredzővel /MCC sátor/
18.00 Forrás Dj Warm up ZimmerR /Forrás Aréna/
18.45 Korda György és Balázs Klári /Martszínpad/
20.00 Zoltán Erika /Martszínpad/
20.45 Retro Show Spy the Ghost /Martszínpad/
22.00 Zsapka-Emmer duó /Martszínpad/
00.00 ZimmerR /Forrás Aréna/

ATEMPO.sk