A Kormorán zenekar Vadkerti Imrével Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat kapott

Magyarország miniszterelnöke a külhoni magyarságért végzett áldozatos tevékenységet 1995 óta díjazással ismeri el. 2023-ban is átadásra kerültek a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjak, melyet többek közt a Kormorán zenekar a felvidéki Vadkerti Imrével az élen és a gömöri Kopecsni Gábor Baranta harcművész is megkapta.

A díj a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és külföldi személyeknek és szervezeteknek adományozható.

A díjazottak 2023-ban:

1. Trif Olga Mária (Erdély)
2. Györfi Erzsébet (Erdély)
3. Muzsnay Árpád (Erdély)
4. Kormorán együttes
5. Kopecsni Gábor (Felvidék)
6. Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület, Szabadka (Vajdaság)
7. Ady Endre Művelődési Egyesület, Szaján (Vajdaság)
8. Ady Endre Művelődési Egyesület, Magyarcsernye (Vajdaság)
9. Czébely Lajos (Kárpátalja)
10. Szenthe Sándor (Kanada)

 

Vadkerti Imre

 

Kormorán zenekar nevében Koltay Gergely vette át az elismerést.

Az együttes közel 50 éves fennállása alatt nagyban hozzájárult a magyar zenei kultúra sokszínűségéhez azáltal, hogy a népzenei elemeket ötvözik a nemzetközi rockzene stílusjegyeivel. Emellett sokat tesznek a nemzeti összetartozásért, hiszen dalaik határon átívelők, generációkat kötnek össze, hidat képeznek múlt és jelen közt – ez a közmédiának is a küldetése. A díjat ennek a kivételes közösségteremtő tevékenységnek az elismerésére hozták létre 1992-ben. A kitüntetést először Csoóri Sándor író, költő, a Duna Televízió egyik alapítója vehette át. Őt követte Sára Sándor, a Duna Televízió első elnöke.

 

 

A Kormorán zenekart a Kossuth-díjas Koltay Gergely alapította 1976-ban. Zenéjükben elsőként ötvözték Magyarországon a folk és a rock műfaját, ezzel új műfajt teremtve hazánkban. Fennállásuk óta több mint 140 zenealbumot publikáltak Magyarországon és külföldön.

A Kormorán első fénykora a ’80-as évekre tehető, 2000 óta pedig másodvirágzását éli. Az ezredfordulóra ugyanis Koltay nyolc elhivatott és invenciózus zenészt gyűjtött maga köré, még lendületesebbé, hitelesebbé téve a formációt. Kialakult az összetéveszthetetlen vokális hangzás, amely a hangszeresek virtuozitásával párosul.

Számos rockopera (A költő visszatér, Zúgjatok harangok, Elektra mindörökké, A Megfeszített, A Napba öltözött lány, Itt élned, halnod kell, Trianon), és filmzene (Julianus, Honfoglalás, Sacra Corona) kötődik nevükhöz. Készítettek albumokat mások mellett Deák Bill Gyulának és Varga Miklósnak, dolgoztak többek között Charlieval, Kalapács Józseffel, Papadimitriu Athinával.

A zenekar rendszeresen koncertezik Magyarországon kívül a Felvidéken, Erdélyben, Vajdaságban, Kárpátalján, de turnéztak már Európa-szerte, Venezuelában, és Kubában is.

Tagok

Vadkerti Imre - ének, gitár
Fehér Nóra - ének
Gáspár Álmos - hegedű
Szűts István - billentyűs hangszerek
Karácson Zsolt - dob
Zsoldos Tamás - basszusgitár
Szekeres Zoltán - gitárok
Koltay Gergely - fúvós hangszerek
Koltay Sólyom - szaxofon

EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Forró Krisztián FB