A CSEMADOK komáromi alapszervezete, a Komáromi Római Katolikus Plébániahivatal és az Egressy Béni Városi Művelődési Központ idén is megrendezi a Komáromi Orgonaesték címet viselő zenés koncertsorozatot.
Szeptember 19-e és október 17-e között három művész közreműködésével szólal meg a Szent András-bazilika orgonája. Pavel Černý Csehországból indítja koncertek sorát, majd Kiss Zsolt Magyarországról és Szabó Imre Szlovákiából követi őt. A koncertekre a belépés ingyenes.
Program
Szeptember 19. (vasárnap), 19.00 - PAVEL ČERNÝ, Csehország
Műsor
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750): Szimfónia a „Wir danken dir“, BWV 29 kantátából (Alexandre Guilmant átirata)
Clara Schumann (1819-1896): E-dúr fúga (Három fúga J.S.Bach témájára ciklusból)
Johann Sebastian Bach: c-moll passacaglia, BWV 582
Pavel Černý (1970): Improvizáció
Johann Sebastian Bach / Charles-Marie Widor (1844 – 1937): E moll ária (Bachs´ Memento, Parafrázis a Wohltemperiertes Klavier 1. részének prelúdiumára)
Liszt Ferenc (1811 – 1886): B-A-C-H prelúdium és fúga
Pavel Černý orgonaművész, tanár és orgonaszakértő, tanulmányait a Prágai Konzervatóriumban és a szintén prágai zeneakadémián végezte. Tanulmányai óta rendszeresen hangversenyezik. Jelentősebb hazai fellépésein kívül (Prágai Tavasz, FOK, Cseh Filharmónia, Concentus Moraviae, Olomouci Nemzetközi Orgonafesztivál, Cseh Kulturális Ünnepségek, Janáčkův máj, Szent Vencel Zenei Fesztivál) fellépett Európa számos országában, az Egyesült Államokban, Japánban, Brazíliában, Afrikában és Kubában. Orgonát, improvizációt és orgonaismerettant tanít a prágai Zeneakadémián és a brünni Janáček Zeneakadémián, valamint több zenei verseny zsűritagja. Nemzetközi mesterkurzusok lektoraként is tevékeny (Stuttgart, Groningen). Tehetségét három nemzetközi orgonaversenyen is első díjjal jutalmazták: Opavában (1990), Ljubljanában (1992) és a Prágai Tavasz zenei versenyén (1994). Számos CD-, rádió- és televíziófelvételt készített. Több CD-felvételét külföldi kritika is elismeréssel díjazta. Orgonák ismertetésével foglalkozó rádióműsorok szerkesztője és készítője. Különleges alkalmakkal, a Hollandiai szakmai felügyelet mellett, saját maga restaurálta, 18. századi ismeretlen cseh mester készítette hordozható orgona-pozitíven is koncertezik. Pavel Černý művészeti vezetője a „Hangzó Orgona” nevű hangversenysorozatnak. Részt vállal orgonák építésével, restaurálásával és dokumentálásával foglakozó szakmai bizottságok munkájában, jelenleg például a Szent Vitus-székesegyházba készülő orgona építésével kapcsolatban.
Október 3. (vasárnap), 19.00 - KISS ZSOLT, Magyarország
Műsor
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
G-dúr concerto BWV 592
Herr Jesu Christ, dich zu uns wend´, BWV 709
h-moll prelúdium, BWV 544/1
e-moll szonáta 2. tétel, BWV 526/2
h-moll fúga, BWV 544/2
Johannes Brahms (1833 – 1897): G-moll prelúdium és fúga, WoO 10
Liszt Ferenc (1811 – 1886): Szent Erzsébet legendája (részlet)
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847)
B-dúr szonáta, Op. 65 No. 4
I. Allegro con brio
II. Andante religioso
III. Allegretto
IV. Allegro maestoso e vivace
Kiss Zsolt 1979-ben született Kapuváron. 8 évesen kezdett zongorázni. 13 évesen a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában folytatta tovább tanulmányait orgona és szolfézs-zeneelmélet szakokon. Orgonatanára Hoffmann László, majd Baróti István lett. 1999-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakára, 2003-ban Lehotka Gábornál diplomázott. Tanulmányai során részt vett Gárdonyi Zsolt, Karasszon Dezső, Koloss István, Jesper Madsen, Pálúr János, Szathmáry Zsigmond kurzusain. Jelenleg a Pannonhalmi Bencés Gimnázium ének-, és orgonatanára, valamint a Pannonhalmi Szent Márton Bazilika karnagya. Több alkalommal adott koncertet Németországban, Ausztriában, Romániában, Svájcban, Szlovákiában, valamint hazai városokban.
Október 17. (vasárnap), 19.00 - SZABÓ IMRE, Szlovákia
Műsor
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
A-moll prelúdium és fúga, BWV 543
C-moll fantázia, BWV 562
C-moll fúga, BWV 575
César Franck (1822 – 1890): A-moll korál
Olivier Messiaen (1908 – 1992): Prière après la communion
Antalffy-Zsiross Dezső (1885-1945): Játszadozó faunok – Scherzo (A. Böcklin festménye után)
Charles-Marie Widor (1844-1937): 7. (A-moll) szimfónia, op.42/3
V. Lento
VI. Finale
Szabó Imre 1956-ban született Érsekújvárott. Orgonatanulmányait Baróti Istvánnál kezdte magánúton Budapesten, majd Pozsonyban folytatta, ahol a Zene-, Dráma- és Filmművészeti Főiskolán Ferdinand Klinda tanítványaként szerzett diplomát. A főiskola elvégzése után két évig, mint a Szlovák Zenei Alap ösztöndíjasa volt, Ivan Sokol vezetésével tanult tovább. Több hazai és nemzetközi zenei verseny díjazottja. Rendszeresen koncertezik, hazai fellépései mellett Magyarországon (esztergomi és pécsi bazilika), Csehországban, Németországban, Franciaországban (Párizs, Cathédrale Notre-Dame; Toulouse, St. Sernin), Angliában, Svédországban, Svájcban (Kathedrale St. Gallen), Ausztriában, Romániában, Lengyelországban, Bulgáriában, Örményországban, Lettországban adott hangversenyeket. Vendégszerepelt több hazai és nemzetközi orgonafesztiválon. Repertoárjában fontos helyet foglalnak el J. S. Bach, Liszt Ferenc és a francia romantikus orgonaművészet alkotásai. Számos rádió- és televíziófelvételt készített. Hanglemezfelvételei az Opus, Diskant, Naxos, Panton, Intercord, Vydavateľstvo Rádio Bratislava kiadóknál jelentek meg. Szakértőként részt vesz orgonák építésének és restaurálásának munkálataiban. Kezdeményezője és művészeti vezetője a pozsonyi Szlovák Rádió már hagyományos orgonahangversenyeinek. 1988 és 2003 között a Pozsonyi Konzervatórium, majd 1995-től a pozsonyi Zene-, Dráma- és Filmművészeti Főiskola orgonatanára, docense.
ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!