Megkezdődött Görgey Gábor Kossuth-díjas író, költő, műfordító, dramaturg, rendező 1966-ban írt, 1969-ben a Magvető Kiadónál megjelent Komámasszony, hol a stukker? című komédiájának próbafolyamata a The Art művészeti ügynökség és a Pozsonyi Színművészeti Egyetem együttműködésében, a komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola aulájában. Az előadást Hargitai Iván, a budapesti József Attila színház művészeti vezetője rendezi.
Tóth Tibor Jászai Mari-díjas színművész, a The Art művészeti ügynökség vezetője az olvasópróbán elmondta, annak idején szinte valamennyi évadban szerették volna műsorra tűzni a darabot a Komáromi Jókai Színházban.
„Mert annyira aktuális, a hatalomról, a hatalmasok általi kiszolgáltatottságról szól. Ez a közönségnek érdekes téma, öt egyenrangú szerep van benne öt férfi színész részére.
Ha okosan kitaláljuk a díszletet, rengeteg helyre elvihető lesz az előadás, amelyre sikeresen pályáztunk a Kultminor Kisebbségi Kulturális Alapnál. Szeretném hangsúlyozni, nem egy bemutatót, hanem utazó előadást tervezünk, amelynek a bemutatója a tervek szerint április 28-án, csütörtökön, este hét órakor lesz” – fejtette ki a színművész.
Hargitai Iván rendező, a Pesti Magyar Színiakadémia osztályvezető tanára örömmel fogadta a The Art művészeti ügynökség felkérését. „Az első szóra jöttem, mert a fiatalokban rengeteg az energia, a kreativitás. A darab témája is nagyon élő. Most, a covid-járvány, a magyarországi választás, Putyin háborúja miatt még aktuálisabb.
Arról szól, hogy alkalmas-e az ember a szabadságra. Arról, hogy nem tudunk szabadok lenni. Szeretünk uralkodni másokon, ez valamennyi társadalmi rétegben benne van.
Ez a mostani háború, Putyin személye még inkább ráerősít erre. Senki sem érti, miért kellett ennek így történnie. A válasz egyelőre annyi: csak” – nyilatkozta az olvasópróba szünetébe a Komáromban nem először rendező Hargitai Iván.
Görgey Gábor komédiájának szereplői Tóth Károly (Cuki, az alvilágból), Béhr Márton (A Méltóságos), Melecsky Kristóf (K. Müller), Béhr László (Kiss, az intelektüel), Szebellai Dániel (Márton, a vidéki). A produkció asszisztense: Schlár Gréta.
A címben szereplő stukker, azaz pisztoly, a színpadi absztrakció jelrendszerében a hatalmi erőszak szimbóluma, a játék során kézről kézre vándorol, és mindenki arra használja föl, hogy rettegésben tartsa vele a többieket. Ugyanis a színpadi térben, egy zárt, ablaktalan helyiségben négy ember ül, s az ötödik fegyvert szegez rájuk. Négyen mindig ki akarnak menni a szobából, az ötödik mindig jól érzi magát odabenn. Az, akinél éppen a stukker van.
Bárány János, ATEMPO.sk
Fotó: a szerző